מהי בעצם שיטת איתן?

שיטת איתן –פסיכולוגיה יהודית, הורידה את התניא לרמה המעשית והיא מעין כניסה לתוך הנפש ומתוך כך האדם מקבל עזרה לשפר ולייעל את התפקוד שלו. שיטת איתן היא תלת ממדית: ממד אחד הוא העובדות של המציאות, ממד שני הוא הרגשות השליליים המגיעים בעקבות העובדות, רגשות הנובעים מהנפש הטבעית והממד השלישי הוא הרגשות החיוביים שהם הביטוי של הנשמה האלוקית,חלק אלוקה ממעל. כשתלמדי לזהות את שלושת הממדים תרגישי שיש בידייך כלי מעשי להתמודדות עם אתגרי היום יום.

את ספר התניא ברמה העיונית אפשר ללמוד במדרשות, שיעורים, הרצאות ועוד, אך           
שיטת איתן היא השיטה הראשונה והיחידה שהביאה את התאוריה לכלים מעשיים

 

 

פיתוח השיטה

במכללת בית רבקה הקורס שנגע בי באופן הכי משמעותי היה קורס להנחיית הורים שהתבסס על מכתב של הרבי הריי"צ בו הרבי מפרט איך בית יהודי צריך להראות. ביאור המכתב היה ע"פ עשר הספירות!. החלום שלי היה להפוך את הלימוד לסדנה, להרכיב תרגילים שיגרמו לאמהות לחוות את זה, להוריד את הלימוד לדרגת החוויה ולא שיישאר ברמה עיונית בלבד.

אכן בניתי כזו סדנה ומשם יצאתי לכל החלק החוויתי והפנימי של הספירות. לקחתי כל ספירה ובניתי תרגילים שיגרמו לאמא להרגיש איך הדברים נחווים בתוך הנפש של הילד ושלה.
ניקח לדוגמא את ספירת הבינה שעניינה התבוננות. אחד מהתרגילים בסדנת הורות להמחשה, אני מזמינה משתתפת שמה לה מטפחת על העיניים ומגישה לפניה כל מיני חפצים. עליה לזהות את החפץ כאשר עיניה קשורות.

בתרגיל כזה אני מנטרלת לה את כוח הראיה ומאלצת אותה להשתמש במידע קודם ובכוח המישוש כדי לקלוט מהו החפץ. הרציונל שמאחורי התרגיל הזה הוא להמחיש לאמא שזהו בעצם המצב שלה מול ילדיה כי היא לא מקבלת את הפרופיל של הילד כשהוא נולד. הוא לא מגיע עם חוברת הדרכה ודף הוראות, אף אחד לא סיפר לה מה נמצא בנפשו. היא בעצם מסתובבת מולו כמו עיוורת ולא יודעת באמת מה כשרונותיו, קשייו וכו'.

ההתנסות הזו עוזרת לאמהות לראות את המקום הזה, להבין את המגבלה הזו: שבאמת הן לא יכירו את ילדיהן עד שלא יקדישו זמן להתבוננות ממוקדת כדי לאפיין את הילד. מתוך האיפיון הממוקד על כל ילד הן תוכלנה להחליט באיזה דרך רצוי להתנהל איתו. בנוסף לזה, בכדי לזהות חפץ, צריך להכיר אותו לפני כן. זאת אומרת שלאמא צריך להיות ידע קודם בחינוך, לימוד ידע תאורטי ולכן מקדימה ספירת החוכמה לספירת הבינה. התרגיל הזה בעצם מרכז את חיבור החכמה והבינה: הידע הקודם של האמא יחד עם המגבלה שדורשת התבוננות. אחרי תרגיל כזה לא צריך להסביר יותר מדי כי הכל מאד ברור.

בכל סדנא אם בזוגיות או במודעות עצמית התרגילים מורידים את הלימוד לדרגת החוויה ואינו נשאר ברמה עיונית בלבד. המכון מציע סדנאות להורות, זוגיות, סדנאות מיוחדות לנוער, לרווקות, לבנות מצווה, הנחיה אישית למי שמעוניינת להעמיק, השתלמויות לצוותי עבודה המעוניינים לשפר את האווירה או לייעל את התפקוד במערכת. איתן תקנה לך כלים מעשיים ותעצים את יכולותיך.

 

דילוג לתוכן