מה לא הבנת?

מאת לירז נחמיאס

מה לא הבנת?

IMG-20160602-WA0000איך את לא מבינה?

מה את לא קולטת?

כשאת מבינה שאת לא מבינה משהו. את בשיא.

באמת.

בשניה שקלטת שלא הבנת כל המערכות במוח מתגייסות לחקור את הלא מובן עד שתביני. וזה רגע השיא. בלי השנייה שהסכמת להודות בפני עצמך שאת לא מבינה כל התהליך לא היה מתחיל.

בדיוק כמו בפרשת במדבר- מסופר שהקודש היה מכוסה.

תכלית ההעלם (עולם כי הקדושה נעלמת). שלא נמות. שלא ניפרד מהגוף לטובת חיים רוחניים.

כי אם נקלוט את האור הגנוז בבריאה בכלל לא נרצה לחיות פה בכל הפקקים ובביורוקרטיה

המסך שמונע מאתנו להרגיש קדושה. בעצם שומר עלינו שנסכים להישאר בעולם.

אז מה לא הבנת?

אבל מה באמת קורה לנו ברגע כזה של הבנה. כשאני מוכנה להודות שאני לא מבינה. במקום להתחיל לעבוד ולחקור מגיעים כל הרגשות השליליים ומנסים לגרש מאיתנו את התובנה הזו. לסגור את השער שנפתח במוח-  איזה פאדיחה לא הבנתי. וואו אני ממש טיפשה אם לא הבנתי, איך רק אני לא מבינה?  אין תמיד תמיד רק אני לא קולטת, אני בחיים לא אבין , זה לא לרמה שלי, אני הכי דפוקה פה. תמיד הייתי, אין מצב שאני קולטת מה קורה פה… נו נזכרת? מי מגיע אליך ברגעים כאלה – אולי בושה, חוסר ערך עצמי, אולי חוסר ביטחון, אולי החמצה, הזנחה?( מוזמנת לעבור לרגע אל דף הרגשות שבאתר ולהציץ על רשימת הרגשות השליליים מי האורח הקבוע אצלך בלב בזמנים כאלה?

איזה משפטי מפתח רצים לך בראש כשרגש שלילי  מגיע? איך אפשר בכלל לחשוב על תובנות חדשות עם כל כך הרבה הפרעות שמביאים הרגשות השליליים.

חקר המציאות החדשה דורש סבלנות , ריכוז הנאה- בלעדיהם התהליך בכלל לא יתחיל. אבל מי מסוגלת להרגיש בו זמנית ריכוז סבלנות הנאה כשכל ה"עבריינים" האלה משוטטים לנו בראש וחופרים בלי הפסקה.

את מוזמנת רגע לעצור לחשוב- איך זה אצלך. איזה רגש חיובי יכול לעזור לך בזמנים כאלה, מול רגשות שלילים בזמן של שאת מבינה שאת לא מבינה.

סמני לעצמך משפטים שאת בוחרת לתלות על המקרר כדי לשנן שיעזרו לך להתחבר לרגש.

מחשבה . דיבור ואז מעשה- זה השלבים שבהם הנפש מתגלה. קודם להתחבר למחשבות מתאימות מתוקנות , בהמשך לדבר בשפה שמתאימה לרגש שבחרנו וב"ה עוד לפני שנשים לב המעשים שלנו והתגובות מול המציאות יהפכו לכאלה. לדוגמה אם בחרתי שהרגש שתוקף אותי בזמנים שאני מבינה שאני לא מבינה, זה פחד  . אז בטח המשפטים שירוצו לי במחשבה יהיו- איזה פחד, אני לא מבינה. וואו זה ממש מפחיד לא לדעת את זה.

מפחיד בכלל לחשוב על הנושא הזה.

השלב השני יהיה לבחור מתוך רשימת הרגשות החיוביים ( אין קיצורי דרך, (מוזמנת לעבור לרגע אל דף הרגשות שבאתר ולהציץ על רשימת הרגשות החיוביים. מי יכול לעזור לי נגד פחד מחוסר הבנה?

אולי ערך עצמי? אולי סבלנות? היופי הוא שאין נכון לא נכון. לכל אדם מול אותה סיטואציה עולים רגשות שונים. כל אחד יודע באמת איזה רגש מפיל אותו מול מציאות חדשה ואיזה מרים אותו. נניח שבחרתי סבלנות – איזה משפטים כדאי לי לכתוב על המקרר? אולי אבחר :”לאט לאט אני אצליח". “כל ההתחלות קשות . “ סבלנות הכל יסתדר" יש עוד אלפי משפטים כל אחת צריכה לחשוב מה מתאים לה. מה עוזר לה להתחזק מול מציאות מאתגרת. והיופי שבשיטת אית"ן שזה באמת עובד ומהר. אם מפנים את תשומת הלב פנימה לעולם המחשבות שלנו אפשר באמת לזהות איזה רגשות מנחים אותנו ולבחור אם איזה רגש להתמודד. לא לבזבז זמן על שינוי המציאות לפי איך שנח לי. לפעמים זה אפשרי אבל לפעמים המציאות לא תזוז . ואז מה?

אז מה לא הבנת?

 

-נחמיאס.jpgלירז נחמיאס

מנחת קבוצות

מנחה בשיטת אית"ן, בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות וקרימינולוגיה,מנחת קבוצות, מתמחה בהעצמה לילדים. אמא ל 3 בנות, גרה במושב משמרת. צרו קשר
דילוג לתוכן